יום שלישי, 9 בספטמבר 2014

זיקנה- סיפור קצר


זִקְנָה

פנטזיה  דמיונית לחלוטין על סמך מקורות באינטרנט וקצת מספרי הרפואה.


מחשבות, מחשבות של זקן. זקן צלול  וזהיר וחשדן בשם יוסף. מה כבר מעסיק  זקן? ילדים,מוות,אלוהים,סרטן ואלצהיימר. הוא רופא. הוא יודע את הכול. רק ברטה, אשתו, זעזעה אותו. לפני חמש שנים חטפה סרטן. סרטן מעי הגס.מחלה איומה,מחלה קשה.היא עברה ניתוח.לשמחתו כרתו רק את הגידול ולא הרבה מסביב- כך שהיא לא מהלכת  וישנה עם שקית מלאה צואה ולא רזה מתת תזונה עד מוות אבל הוא פחד, הוא פחד מאוד שהמחלה תחזור, צריך לחכות חמש שנים כדי לראות שמחלה לא תחזור ורק אז יודעים שמבריאים מהמחלה.
כן,הכי הרבה  פחד,יוסף, מאלצהיימר וסרטן . שברטה אשתו שברטה, אשתו, חלתה היא הלכה לרופא שיניים והרופא עקר לה  את כל סתימות השורש והכתרים.הוא  ראה את הצבע השחור  שהיה במקום של  השיניים העקורות ותכף תפס:"הסתימות דלפו: הרעלת עופרת ,ארסן, קדמיום ואנטימוני.עופרת ארסן, וקדמיום מסרטנים. ואנטינומי פוגע בלב. וברטה גם אהבה בשר בקר, בשר כבש ונקניקים. גם הם מסרטנים" . מאז הם  צמחונים ואוכלים רק מזון אורגני- "אבל הכי הרבה  אני פוחד מאלצהיימר", הרהר  באותו זמן -" אני יודע  שזה מכישלון של טיפולי השיניים, המתכות הכבדות: האלומיניום שבכתרי החרסינה והעופרת שבסתימות השורש ויתר המתכות הכבדות.הרופאים רושמים בספריהם דמנציה אבל מי יודע כמה מהחולים מאובחנים , מערכתית,כחולי אלצהיימר-  הן אסור לספר לחולה על העופרת והאלומיניום שבשיניים.  ולי יש ארבע  כתרים על סתימות שורש עוד מלפני שלמדתי רפואה. וכל כתר  או מבנה יכול להישבר כל יום. מספיק שרופא השיניים לא התאים טוב את גובה הכתרים לגבי השן שמולם. ואני עוד חורק או מהדק שיניים בלילה כמו  חלק לא מבוטל  מהאוכלוסייה. אבל ,תודה לאל, אני לא מורעל בכספית. ונחושת. אין לי סתימות אמלגם וחרסינה (אלומיניום) אלא רק סתימות לבנות מקומפוסיט (חומר מורכב המשמש ברפואת שיניים) . ואני לא צריך לספור את כוסות התה  החם שאני שותה. " חום פשוט ממיס את הכספית. ואני  אוהב תה ושותה פי  שתים מהממוצע. אבל סד לילה לשיניים   אני  שם. וגם לא לועס מסטיק  אני פשוט פוחד שהכתרים  והסתימות התפרקו. ובכלל עם סד לילה האלומיניום   שבחרסינה של הכתרים לא  ישחק בלילה בזמן חריקת השיניים  והספג בגופי"

את ברטה, אשתו ,אהב יוסף מאוד  . וגם היא אהבה אותו. כמו זוג יונים  היו כל השנים. שניהם קנאים. מבטי הזולת בבן או בת  זוגם  עוררו בהם  רגשות עזים. "ברטה" היה יוסף פונה אליה בכל יום הולדת או חג שהוא קונה לה מתנה יפה. "עוד שנה עברה, ואנחנו מאוהבים ומאושרים כמו בזמן החתונה" וברטה גם היא הייתה  נותנת לו מתנה באירועים אלו. ומחזירה לו במילים של אהבה כמו: "אני ואתה זוג לנצח לעולם נשכח את אהבתנו הגדולה ".
 ועתה הסתכל בברטה באהבה. גם עכשיו בזקנתה ומחלתה היא הייתה יפה מאוד ומחשבה רעה ומטרידה   עלתה  שוב בדעתו: " האם הילדים הם שלו ? הרי לפני שנתיים קרא בעיתון שעשרים וחמישה אחוז מהנשים באמריקה בוגדות,  לכן שהיה בארצות הברית קנה ערכה  ביתית לבדיקה גנטית. "רק מגרדים את הלשון וזהו". אך הוא חיכה. "ברטה חולה" אמר לעצמו ," נכון הסרטן לא חזר עד עכשיו והם צמחונים ואוכלים מזון אורגני. מה שמקטין בהרבה את הסיכון- אבל בעוד יומיים היא תעשה את הבדיקה החשובה ביותר.אם הסרטן לא יחזור אז היא הבריאה  ואז הוא יעשה את הבדיקה הגנטית".
הפחד שלו  מאלצהיימר  הוא איום :"אני רופא, אני יודע " , חשב" :ככול שנעשים מבוגרים יותר יש יותר בעיות שיניים בממוצע. ולכן יותר הרעלות מתכות כבדות. ואני מאוד  הייתי רוצה לעקור את השינים האלו. אבל אני  יודע גם את הסיכון, השן עלולה להיפגע בעקירה: ואז אני יורעל. ובגיל שלי זה סיכוי מוגבר  יותר לסרטן" . לבסוף , אחר שהתלבט הרבה, קבע יוסף  תור לרופאת השיניים . דוקטור חן. בעוד שלושה ימים הוא ייגש אליה , דוקטור חן היא רופא שינים כירורגית. נכון, הוא העדיף  עקירה כירורגית של הכתרים עם סתימות השורש.  לרופאה הוא שילם  הרבה  כסף מהצד. אחרת היא לא הייתה עוקרת את השיניים.הרופאים עוקרים שן רק עם הם מגלים דליפה של עופרת מהשורש שלה בצילום הנשך . וגם אז הם מעדיפים לבצע סתימת שורש חוזרת.  בכלל את  רופאי השניים ,מאז המחלה של אשתו, הוא ראה כחיות רעות. " אף אחד מהם לא מגיע לגן העדן. הם מרעילים את כולם", הרהר בזמן ששילם את הכסף מהצד והמשיך  בהרהורו:"אחוז הכישלונות בסתימות השורש הוא חמישים אחוז בממוצע. וככול שרופא השיניים יותר גרוע כך הוא מרוויח יותר כסף. הפציינט  לא יודע כלום. הוא מקבל רק תירוצים: ' דלקת חניכיים ליד הכתר ',' המבנה סדוק'. 'השן רקובה', או סתם קביעה:'צריך לעשות כתר' או 'צריך להחליף כתר'. לעקור  רופאי השיניים לא אוהבים .על שן עקורה אי אפשר לעשות כתר, סתימת שורש ומבנה. את סתימת השורש  רופא השיניים עושה  בדרך כלל בלי שהפציינט ידע.ואת המחיר של סתימת השורש שעשה והמבנה הוא מגלם במחיר הכתר. הפציינט לא מרגיש כלום.  מהדברים האלו רופאי השיניים מרווחים את הכסף הגדול. והרבה חולים  אחרי עקירה לא משלימים את השן-  באמת איזה רופא יעקור שן, שהוא יכול לעשות סתימת שורש  – הפלטה לשיניים היא י זולה  בהרבה משיקום פה-  היא לא משתלמת לרופא  השינים מבחינה כלכלית. ובכלל, לרופא שיננים משתלם פה עם הרבה סתימות וסתימות שורש ואף לא שן עקורה אחת. נכון, פורצות פטריות בגלל חולשת המערכת החיסונית מהרעלת המתכות הכבדות. אך כל הרופאים  שבעולם  אומרים שפטריות ועור יבש  ודלקות עור זה כלום ואין מה לדאוג. אבל אני רופא.ואני  יודע שכמעט כל בעיות העור נגרמות מהאמלגם   והאלומיניום שבסתימות  הרגילות.  מהמתכות הכבדות שבסתימות השורש, וממתכות לא אצילות שבכתרים. או בחלקים דנטלים אחרים., נכון,במקרים הרבה יותר  פחותים  נגרמות בעיות העור מאנמיה או מוירוסים הפוגעים במערכת החיסונית כמו איידס .- אבל  זה רק חלק קטן בהרבה  של האוכלוסייה"

גן העדן, הנושא ריתק את יוסף, הוא השתוקק להגיע לגן העדן .  אבל רק אחר חיים ארוכים  וזקנה טובה וילדים ונכדים הרי זה מה שיישאר אחריו , כאן, על האדמה. ובכלל הוא אהב לחיות. בעולם הבא הוא לא האמין. הוא  ידע שהדתיים הם עובדי עבודה זרה ולא מאמינים באלוהים. הם חושבים שאלוהים הוא כמעט כלום אפילו ואין לו אפילו רצון לדעתם  וכולו בנוי מנפשות המתים הבונות כל דבר חיוני בו. אחרי שמצטרפות אליו עם  המוות .להצטרפות זו לאלוהים הם קראו עליה לעולם הבא וגן העדן.  ואילו הוא לא מאמין שהאדם מורכב  מרוח של אלוהים וגם שאלוהים לא מורכב מנפש של האדם.   גם בתנ"ך יוסף לא האמין הוא ראה בו אוסף מיתולוגי של אגדות לילדים: זה לא היה הגיוני בעיניו שהארץ נבראה ונעשתה מהפרדת מים עליונים מתחתונים (הים שלנו) ושהשמים הם כחולים בגלל מים עליונים כביכול שמאחוריהם וגם לא האמין שהיה האור ממלא את הארץ לפני שנבראו ונעשו השמש  הירח והכוכבים "לקדמונים" ,חשב ,  "זה לא היה מוזר. הם לא ידעו שכדור הארץ הוא עגול ומסתובב סביב צירו, ויחסו את האור הזה לאור השקיעה והזריחה הנראה גם כאשר השמש לא נראית"- אך באלוהים  יוסף  האמין : לא ניראה היה בעיניו שכמות כל כך גדולה של חומר (חומר הארץ וחומר הכוכבים) כפי שיש בעולם נבראה במקרה ללא תכנון מראש.הוא ידע, כמו כל אדם נורמאלי, שהחומר אינו חי. כך שלא יכול לעשות את עצמו מפשוט מאוד וקטן לגדול. "יש אלוהים" הרהר  לכן, בעת מצוקה או שמחה גדולה.וחוץ מזה אף  מדען,למרות מחקרים רבים- לא הצליח לעשות חומר אורגני ממינרלים סתם- זה לא דבר פשוט וקל - ולכן גם נקודת התחלת החיים נעשתה, לדעתו, על ידי אלוהים. גם בגן העדן הגשמי האמין יוסף:  הוא ידע שאף אחד לא ראה מת קם לתחייה. ושאף אף אחד  לא ראה ומצא את גן העדן. ואדם הוא חי ושלם רק שהוא חי  בבשרו ובגופו ושכל זכרונו שלם וטוב "יש משהו לא הגיוני באמונה בתחיית מתים בגן העדן" חשב לפעמים- אבל הוא האמין בטובו של האל " מי שמוצא חן בעיני אלוהים לא מת למעשה" חשב תמיד בעת מצוקה  והרהורים על גורל האדם  אחר המוות .והמשיך  בעיתוים אלו  והרהר.  "עכשיו אני צמחוני מסיבות בריאותיות והפחיתי בכך  בהרבה את הרשע שלי כלפי יצורים אחרים. נכון, גם צמחים הם יצורים חיים אומנם מאוד לא מפותחים- אך חיים, אבל מפירות  בלי גרעינים  אי אפשר לחיות. בזה אין לי ברירה. אני צריך לאכול משהו ."
"ובקשר לגן העדן"  המשיך יוסף וחשב בזמן קביעת התור לרופאת השינים :" תודה לאל שבזמן שעסקתי  ברפואה למעשה- לא מחשבו את המערכת הרפואית. וכך יכול הייתי בזמנו, לתת את כל התרופות לפי שיקול דעתי הרפואי.מסכנים הרופאים עכשיו! : אם יתנו תרופה יקרה  לחולה המחשב יתריע, הבקר ינזוף ואולי אפילו הם יפוטרו.. ואם החולה יסבול יותר מדי או ימות- אז הם לא יגיעו לגן העדן". גם המחקר הרפואי הוא  בעיתי בעני יוסף: " בית חולים שעושה מחקרים   בנושאים רגישים שעלולים לפגוע קשות בתעשיית התרופות לא יקבל כספים למחקר מבתי החרושת לתרופות" , ידע.   ודעתו הייתה,עכשיו ובייחוד עכשיו, אחרי שאשתו חלתה, שכמעט כל המחלות  הקשות שבעולם פרט למחלות זיהומיות עלולות  לנבוע   או ממתכות כבדות שבשינים או מריסוסים וחומרי  שימור  וכדומה שבמזון לא אורגני וזיהום אוויר ומים וקרקע.
אבל הוא יודע לשמור סוד, הוא רופא ואפילו לברטה אשתו הוא לא סיפר כלום על המתכות שבשיניים. רק ששניהם צמחונים שאינם אוכלים ביצים. הוא לא מאמין למחקרים  שמקדמים את תעשיית הביצים. הוא פשוט בדק: ללא ביצים היה לו פחות כולסטרול  בעשרה אחוז. ופחות כולסטרול  זה פחות התקפי לב ושבץ, ומזון צמחוני זה פחות סרטן  ואם אוכלים בנוסף למזון צמחוני  פחות מלח זה גם פחות שבץ במודגש. שבץ, סרטן,בעיות לב, אלצהיימר ופרקינסון הם המחלות העיקריות  שהורגות את הזקנים. נו הוא, כמובן, אוכל רק אורגני. אחר ששמע שבקבוצה דתית מסוימת,בדרום הארץ, שאוכלת מזון טבעוני, אורגני וחיה באותה סביבה  עירונית כמו יתר האוכלוסייה, מקרי הסרטן בה הם נדירים ביותר הוא שוכנע –" במזון אורגני אין רעלים מזיקים מריסוס",הרהר.   אבל ל b12  הוא דאג שיהיה . הוא לא רוצה לחטוף איזה שהיא מחלה משונה וקשה כמו סניליות. ולגבי סרטן,כן, הוא פחד מסרטן אך ידע מאז שברטה, אשתו, חלתה  להישמר ממנו היטב. וגם כיצד להגדיל את סיכויי ההחלמה של אשתו ידע. " רק זה חסר לי "חשב לפעמים בפחד, " אסור שאשתי האהובה, ברטה תמות".
 ב בוקר יום הבדיקה של ברטה. הוא חשש כולו - אבל עודד אותה. "ברטה", הוא אמר לה " יש אלוהים, הבדיקה תהיה בסדר". הוא ידע כמובן שאלוהים לא יכול לרפא סרטן  והרבה מהמחלות הקשות האחרות  באופן ישיר, אבל לעודד אותה רצה ובכלל עידוד זה שלושים אחוז מהרפואה. לבדיקה שניהם הלכו ברגלים רועדות. הרופא התעכב. יותר מדי זמן- אך הבדיקה נערכה  לבסוף וההמתנה  הארוכה עד שברטה תתאושש מחומרי ההרדמה עברה. והם נגשו לקבל את התוצאות. תודה לאל הסרטן לא חזר. ברטה הבריאה.
ועכשיו הטיפול שלו. טיפול השיניים כן הוא מאוד פוחד מאלצהיימר . "רופאי השיניים הם חיות רעות" הרהר שוב. "כל המחלות הקשות באות מהם. אלצהיימר , פרקינסון, עייפות כרונית, דיכאון ,סרטן,  כולם  נגרמים  מעופרת או כספית או  נחושת או אלומיניום  או מתכות כבדות אחרות שרופא השינים משתמש.   גם אוטיזם וסכיזופרניה נגרמים מהרעלת מתכות כבדות, מהרעלת עופרת בזמן ההיריון.  נכון כולם אומרים שאוטיזם נגרם מהכספית אבל אני חושב שגם מהעופרת, פשוט שיש הרעלת עופרת  מסתימת השורש הלקויה הכבד לא מנקה טוב את הכספית מהאמלגם והיא מצטברת בעובר.וחולי הסכיזופרניה הם  בכלל מסכנים". מאז שראה מחקר מקיף שעוברים שמורעלים מעופרת  בדם האם  בזמן ההיריון סיכוייהם לפתח את המחלה כפולים. בעוד שהכישלון בסתימות השורש הוא כחמישים אחוז, הוא תכף תפס שרוב החולים  חולים במחלה הזו  בגלל סתימות שורש לקויות אצל האם בזמן ההיריון.  והוא רופא, הוא יודע: " נחושת כספית וארסן גורמים לאנרקוסה. עופרת להפרעות קשב בילדים. וגם פלדיום שיש בזהב זול גורם לדיכאון .וארסן ,עופרת, קדמיום וניקל מסרטנים" . " נכון הוא המשיך והרהר " אני יודע שלא כולם חולים מהמתכות  הכבדות אלא רק הרגישים להם יותר. אבל כמעט כל הזקנים   חולים בזקנתם באלצהיימר.ומזה אני פוחד". בטיפול הוא ממש רעד. הוא רופא והוא יודע את הסיכון. " דוקטור חן" הוא פנה אל הרופאה אחר הטיפול, " האם הטיפול הצליח? " " כן" היא ענתה וחייכה מאוזן אל אוזן. אבל יוסף לא האמין. הוא ניסה להרגיש אם משהו שונה בו. הוא לא בוטח בחיוכים של רופאים. הוא שילם לרופאה  ומיהר לעשות בדיקת עופרת בדם. העופרת מסתלקת מהדם מהר מאוד.אם לא ימהר לא ידע  מיד באם הורעל. זו הבדיקה היחידה שאפשר לעשות בארץ ועם הקשרים שלו התוצאות מידיות, ממש תוך יום. למחרת מיהר לשלוח בדיקת  מתכות רעילות בשתן לחוץ לארץ.   ועוד בדיקה אחת עליו לעשות: בדיקת שיער אבל היא בדיקה איטית צריך לחכות  כשלושה חודשים עד שהשיער יגדל  לדגימה מספיקה. הוא ממש עשה את כל הבדיקות.. הוא ,ממש ,פחד מסרטן. בדיקת הדם הייתה טובה.  גם בדיקת השתן הייתה טובה והוא התחיל להירגע  אבל על פי הבדיקות האלו אפשר לעמיד את הרופא לדין ובבית משפט פרשת השיניים תתגלה". מה אם המעבדה שקרה ?" , חשב בפחד פתאומי- "ואילו לבדיקת  שייער אין ערך משפטי-   אף אחד לא ישקר  בתוצאות שלה".  לכן חיכה במתח רב ואחרי כארבע חודשים עד  שראה את תוצאות  בדיקת  השיער ונרגע לחלוטין. " יופי אני לא בסיכון", חשב בשמחה, " לא אלצהיימר ,לא פרקינסון ולא סרטן. כן אני יודע, הרבה מאוד זקנים חולים בסרטן. אבל במזון צמחוני אורגני ושינים טובות  ללא רעלי מתכות כבדות אני בטוח. "
וכשעבר הכול  הוא ניזכר שוב בערכה לבדיקה גנטית. והמחשבה על הערכה לא נתנה לא מנוח. היא הזכירה לו את קנאתו ואת חששו : "אם הילדים לא שלו –אזי  לא יישאר אחריו כלום על האדמה , אך  את ברטה  הוא אוהב מאוד"  השמחה  שהיא הבריאה ושהמחלה לא חזרה הרקיעה  שחקים בליבו-אך שעבר בחדר הצדדי ראה שוב את הארון , הארון בו מוצנעת הערכה וחששו וקנאתו בערו שוב והוא החליט בצורה חפוזה: "המסיבה היא ההזדמנות". "איזו החלטה מטומטמת" הרהר שוב: "דווקא במסיבה הזו, הרי אנו חוגגים  את הבראתה -  וברטה גם קנאית מאוד, בוודאי שהיא אוהבת אותי מאוד ולא בגדה אף פעם. "
למסיבה הוא הזמין את ילדיו לחגוג את  המאורע השמח: שאימם,ברטה, הבריאה מסרטן. והרגיש נבל לחלוטין על מה שהוא עומד לעשות בעת  המסיבה. הוא הסתכל בילדיו בחשש ואהבה. רינה, ביתו הגדולה כבר נשואה ויש לה שני ילדים. ודן, הוא הקטן, גם הוא נשוי גם לו ילד אחד. נכדים הם ממש כייף. יש לו דור המשך – ואת זה יברר.  ובעוד כולם חוגגים:  הוא ואשתו, הילדים והנכדים, הוא  הוציא מקלוני רופאים קטנים ופנה ואמר לנוכחים :  " שמתי לב שהשקדים שלכם קצת נפוחים, אולי זה חיידק. אני רוצה לבדוק לכם את הגרון". הם הסכימו מיד . תמיד אומרים כן לרופא. והוא עשה בדיקה שטחית וגרד להם, באותה הזדמנות,  את הלשון. ורצה לפנות,מיד, לחדר הצדדי" יוסף" פנתה אליו ברטה פתאום " אתה נראה חיוור" מחשבה מהירה עלתה במוחו של יוסף- היא אוהבת אותי מאוד אולי אזרוק את הדגימות. " והוא ענה:"אולי גם אני נדבקתי, מחר אגש לרופא. אני לא יכול לבדוק לעצמי את הגרון".  הוא אף פעם לא שיקר לברטה" ומה הוא עושה עכשיו". ואז התגברה עליו קנאתו וחששו ובחיל ורעדה, בהחלטה עיקשת של רגע ,ניגש מייד לחדר השני. שם הייתה מוסתרת הערכה. הוא פתח את הערכה והרהר " אם ברטה בגדה בי , אני יעזוב אותה. כן ככה אפילו בגיל שמונים ואחרי סרטן.  אני  לא יסלח. " ולרגע  שוב היסס:  " אני מאוד אוהב את ברטה אייך אחיה בלעדיה ?"  לבסוף התעשת ,יוסף, ועשה במהירות את הבדיקה הביתית .  ולא עבר זמן רב והוא קבל את התוצאות: הבדיקה הייתה שלילית. הילדים הם שלו. "מחר" הרהר שוב:  אני  ,הנבל הגדול, יוסף , כמו בימי ההולדת, יקנה לברטה  מתנה יפה" .

14-02-09   (C)


 המקורות:

אחוז הכישלונות בסתימות השורש והמתכות הכבדות שבהם:
http://www.gbg.bonet.se/bwf/art/endoSummary.html
 אמלגם
http://en.wikipedia.org/wiki/Amalgam_dentistry

 אתר של רופא שיניים המטפל באלצהיימר, פרקינסון, עייפות כרונית,לואוקמיה, דיכאון,ועוד הרבה מחלות אוטו אימוניות. על ידי טיפול שינים. וניקוי רעלי מתכות כבדות.
 http://www.hugginsappliedhealing.com
מתכות כבדות וסרטן:  אתר האגודה למניעת סרטן בישראל.
http://www.cancer.org.il/template/default.asp?textSearch=&maincat=3&catid=454&pageid=3947&innerparentId=3968
http://monographs.iarc.fr/ENG/Classification/ClassificationsAlphaOrder.pdf

 צמחונות ומניעת מחלות מסוימות על ידיה.
http://www.eatright.org/cps/rde/xchg/ada/hs.xsl/advocacy_933_ENU_HTML.htm
 על אלומיניום שנמצא בחרסינה של כתרי השינים עם אפשרות להרעלת אלומיניום ממנו במקרים מסוימים – הלינק  לא קיים עכשיו- אבל  המקור אמין ונכון והמאמר המודפס נמצא בידי.
http://www.hugnet.com/ldceramic.html         31-05-02
 "The aluminum does come from out of the crown and I have personally seen some tragic cases of poisoning from dental porcelain ceramic aluminum. Obviously not everyone has violent reactions, but when they occur, it is not a happy site"
ציטוט מהלינק. (של רופא השינים) 31-05-02

Questions and Answers on Dental Amalgam   FDA
http://www.fda.gov/cdrh/consumer/amalgams.html

ארגון לרפואת שינים  מסוג אחר- ללא רעלי מתכות כבדות
http://www.iaomt.org

טיפול  שאולי יעשה בעתיד  כדי לגדל שינים  במקום סתימות שורש וכתרים (באם  נכון)
http://en.wikipedia.org/wiki/Low_intensity_pulsed_ultrasound
Ultrasound may help regrow teeth
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-06/uoa-umh062806.php
 רופאי שינים שלא משתמשים באמלגם ולא עושים סתימות שורש בישראל
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2668002,00.html
על קנדידה (סוג של פטרת) ופגיעה במערכת החיסונית כאחת הסיבות לו.
 אור על האור . דוקטור רוני וולף,1999 ,הוצאת ידיעות אחרונות, עמוד 241
סודות הבריאות (שעובדים בגדול) של הכושים העבריים
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3336830,00.html
הכושים העבריים - עבודת סטודנטים
http://www.heartcenter.co.il/siteArticle.asp?aid=493&cid=97


כימיקל במחבתות נון-סטיק מפחית יעילות חיסונים---- PFC- מסרטן גם כן

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4181135,00.html


 אחדים ממילונים ששמשו אותי   כדי להבין את המונחים הקשים שברפואה הם:
http://www.answers.com/main/health.jsp
http://www.infomed.co.il/medGlossary.asp

14-02-09   (C)הערה : יש להיוועץ בנטורופת


חזרה לרשימת הסיפורים ליhttp://machshavot100.blogspot.co.il/2015/08/blog-post_71.html

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה